İş

EVDE VERİMLİ ÇALIŞMAK İÇİN 5 İPUCU

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle birçok işyeri geçici olarak kapandı ve artık binlerce kişi evden çalışmaya başladı.

Peki evdeyken kendimizi nasıl motive ederiz, etkili ve verimli çalışmanın ipuçları nelerdir?

Planlı Olun

Evde kaldığınız sürece esnek çalışma saatlerinin içinde kaybolarak işlerinizi verimli bir şekilde bitirmeniz pek olası değil. Bu nedenle şirketinizin belirlediği çalışma saatlerinde çalışmanız için gününüzü planlamalısınız. Uyanma saati, çalışma süresi ve mola vermek için ayırdığınız zamanı belirleyerek kendinize bir plan oluşturun ve planınızı her zaman uygulayın.

Kendinize Çalışma Alanı Oluşturun

Yatak odasında çalışmak motivasyon ve verimlilik açısından çalışmak için uygun bir alan değil. Sıcak ve konforlu yatağınızla aynı odada çalışmak veriminizin düşüren etkenlerin en büyüğü. Bunu engellemek için yapabileceğiniz en etkili şey yatak odanızı ofis olarak seçmemek olacaktır. Çalıştığınız ve yattığınız yeri farklılaştıramıyorsanız yatağınızın yerini görüş açışınızda olmayacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Mümkünse evinizin ışık alan bir yerini çalışma alanı olarak seçmeniz motivasyonunuzu ve verimliliğinizi bir hayli arttıracaktır.

Pijamayla Çalışmayın

Evden çalışma sürecinde yapılan hatalardan bir diğeri de tüm gün pijamayla çalışmaktır. Elbette resmi kıyafetler giymenize gerek yok fakat pijamalardan kurtulup pantolon ve tişört giymek de motive arttırıcı etkenler arasında. Evden çalışırken sizi fazlasıyla rahat hissettiren, çalışmanızı kötü yönde etkileyecek ne varsa bunlara dikkat etmelisiniz.

Keyifli Molalar Verin

Tüm gün kendinizi sadece çalışmaya odaklamayın küçük keyifli molalarla kendinize zaman ayırın. Ofis hayatınızda olduğu gibi evden çalışırken de kendi molalarınızı ayarlayın. Bu sayede hem işe daha kolay odaklanabilirsiniz hem de dinlenebilirsiniz. Molalarınız sırasında yatakta dinlenmek gibi uykunuzu getirecek aktivitelerden kaçınmanızda fayda var.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Sağlıklı ve verimli bir iş hayatı için düzenli ve dengeli bir uykunun yaşamınızda olması en büyük gereklilik. Çünkü iyi bir uyku, dinlenmiş ve zinde bir beyin demektir. Düzenli bir uyku yaşamınızın olmaması düşük motivasyon, odaklanamama, yorgun hissetme gibi olumsuzluklara sebep olur. Uykusuzluk başarı ile ters orantılıdır. Bunun için konforlu ve size uygun bir yatakta uyumak, uyuma ve uyanma saatlerinizin düzenli olması başarı yolunda size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir