Koltuk, Temizlik

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Her kadının şikayeti kirlenmiş koltuklardan yalnızca birkaç adımda kolayca kurtulabilirsiniz. İlk yapmanız gereken koltuğun kirli veya lekeli bölgesinin elektrikli süpürge ile güzelce süpürülmesi… Süpürgenizin emiş gücünün yüksek olması burada oldukça önemli…Emiş Gücü Yüksek Elektrikli Süpürge Modelleri içeriğinde, alanında en etkili süpürgeler ve markaları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Aşağıda yer alan koltuk temizleme yöntemleri koltuklarınıza zarar vermeyen, yıpratmayan ve renk değiştirmeyen işlemlerdir. Koltuk ve kumaş yüzeylerde çıkmayan lekeleri yok etmenize yardımcı olacak en etkili leke çıkartıcı ürünlere buradan göz atabilirsiniz.

Temizlik malzemeleri denince akla gelen ilk şeylerden birisi olan arap sabunu, çeşitli bazı temizlik malzemelerinden daha iyi işleve sahiptir. Doğal bir içeriğe sahip olan bu sabun temizlikte çok sık kullanılmaktadır.

Koltuğunuzu temizlemek için arap sabununu sıcak suda eritin. Daha sonra suya bez batırın. Koltuk minderlerini ve kenarlarını ovarak temizleyin. Minderlerde ve koltuğunuzda sabun kalmasını istemiyorsanız sıcak su ile iyice durulayın. Ve sizde artık tertemiz bir koltuğa kavuşun.

Sirke ev temizliğinde bir çok yerde kullanılmaktadır. Bakteri ve mikropları yok etme özelliği ile kumaş olan yerleri temizlemekte önerilmektedir. Koltukların hem kumaş olması hemde sık sık kirlenmesi sizin sinirinizi bozmuş olabilir. Şimdi koltuğunuzu parlak ve tertemiz yapmak için sıcak su ile sirkeyi alın ikisini karıştırın.

Daha sonra koltuğunuzdaki kirli bölgelere sürün. Sirkenin kokusu biraz midenizi bulandıracaktır. Bu yüzden temizleme işlemini yaparken camlarınızı açın ve odayı tüm gün boyunca havalandırmayı unutmayın. Ertesi gün baktığınızda koltuklarınızın yepyeni ve pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Koltuk temizliğinde birçok kişinin bilmediği Karbonatla koltuk temizleme yöntemi nasıl yapılır sorusuna bu kısımda cevap buluyoruz. Karbonatla temizleme işlemine başlamadan önce malzemeler arasında sirke de bulundurmanız gerekecektir.

İlk olarak hazırlanan bir kabın içerisine 1-2 bardak sıcak su ekleyin. Sonrasında ise bir çorba kaşığı karbonat ilave edin ve üzerinde 5 çorba kaşığı sirke dökün. Burada dikkat etmeniz gereken şey kabı derin seçmeniz. Çünkü bu karışım sonrasında karışım iyi şekilde köpürecektir. Karışımınızı son olarak spreyli bir şişeye dökün ve içerisinde de iyice sallayın.

Karışımı lekenin üzerine dökmeden önce süpürge ile üstünden hafifçe tozlarını alın ve karşımı sıkın.

Koltuk temizliğinin en çok tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi olan Bulaşık Makinesi Tableti ile koltuk temizliği…

Öncelikle bir kova içerisinde sıcak su doldurun ve bulaşık makinesi tabletini kabın içerisine atın. Tablet bir süre sonra sıcak suyun içerisinde erimeye başlayacaktır. Burada ek olarak çok az sirke de ekleyebilirsiniz. Tablet tamamen eridikten kirli bölgeye karışımı çok az dökebilirsiniz. bunu ara ara uygulayıp yumuşak sünger ile üstünü suyunu çekmeyecek şekilde temizleyebilirsiniz.

Koltuğunuzu temizlemeye başlamadan önce ilk olarak tozun ya da kirin olduğu bölgeyi elektirkli süpürge ile hafif hafif süpürün.

Günlük hayatta kullandığımız Soda, aynı zamanda en etkili koltuk temizleme yöntemlerinden bir tanesi… İçerisinde bulundurduğu boraks ve amonyak, koltuk temizliğinde kullanılan malzemeler arasında… Eğer sizlerde basit lekelere bir an önce müdahale etmek isterseniz, soda ile koltuk temizliği yapabilirsiniz.

Koltuk temizlenin püf noktaları arasında bana göre en etkilisi beyaz sabun… Yumuşak bir bez ya da sünger ile silindiğinde lekelere direkt olarak etki eder. 2. ve 3. denemelerde ise parlaklık ve güzel koku kazanmasına yardımcı olur. Burada dikkat etmeniz gereken ayrıntı, ilk temizlikten sonra bölgenin kurumasını beklemelisiniz.

Öncelikle koltuklarda oluşan lekelere bir an önce müdahale etmek oldukça önemlidir. Lekenin kurumaması ve kumaşın içine işlememesi için gerek sıvı gerekse katı lekelerde vakit kaybetmeden müdahale etmeye özen gösteriniz. Zorlu koltuk lekelerini dahi kolayca söküp atan en etkili koltuk temizleme süpürgesi modelleri için buraya tıklayın.

Farklı tip kumaşlarda dökülen sıvının derine işlememesi ve lekenin oturmaması için bir an önce kuru bir bez veya kağıt havlu yardımıyla hafifçe silin. Koltuk yüzeyindeki ıslaklığı aldıktan sonra baskıyı arttırarak silmeye devam edebilirsiniz. Ancak kullandığınız deterjanın ağartıcı özelliğe sahip olmamasına dikkat ediniz.

Kül ve benzeri toz lekeler için önerilen en uygun temizleme yöntemi süpürge makinesidir. Aksi halde ıslak veya kuru bir bezle silmeye çalışmak lekenin daha çok alana dağılmasına ve kumaşın içine işlemesine neden olur. Süpürge makinesinin yanı sıra cetvel ve benzeri bir şey ile tozu dışarı doğru yavaşça atabilirsiniz. Ancak daha sonra mutlaka süpürge makinesi ile koltuk yüzeyini süpürün. Bu işlem tozun daha çok yayılmasını önlemeniz için önerilmektedir.

Sıvı ve toz lekelerin yanı sıra katı döküntülerin neden olduğu lekeleri çıkarmak sanıldığı gibi o kadar da zor değildir. Öncelikle dökülen katı kalıntıyı kör bir bıçak veya benzeri bir şeyle aldıktan sonra tıpkı sıvı lekelerde yapıldığı gibi ıslak bir bezle hafifçe silin.

S : Yumuşak temizleme çözücüsü kullanılması önerilmektedir. (Susuz kullanım)

W : Su bazlı temizleme maddesi kullanımına uygundur.

WS : Su bazlı temizleme maddesi veya yumuşak temizleme çözücüsü (susuz) kullanımı uygundur.

X : Elektrik süpürgesi veya fırça kullanımı ile temizlemeye uygundur.

Koltuk temizliği sonrasında koltukların tamamen kurumasına özen gösterilmelidir. Aksi halde ıslak veya nemli kalan koltuklar gerek sağlık açısından gerekse koltuğun kullanım süresi bakımından oldukça önemlidir. Farklı özelliklerde kumaşlara sahip olan koltukların temizlik aşamalarında olduğu gibi kuruma sürelerinde de değişkenlikler söz konusudur.

Elde veya makinada yıkanan kılıfların iyice durulanmış olmasına özen gösteriniz. Kılıfları elde yıkarken soğuk su kullanımının yanı sıra öncelikle deterjanın suda çözünmesini sağlayınız. Hassas kılıflarda ve koltuklarda çitileme ve yıkama esnasında hassas davranmanız kumaşın daha az yıpranmasını sağlayacaktır.

Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Gerek genel temizliklerde gerekse leke nedeniyle uygulanan temizliklerde bastırarak ve sürekli ovalayarak temizlemekten kaçının. Aksi halde kumaşın yüzeyinde yıpranma ve renginde solma söz konusu olabilir.
  • Genel koltuk temizliğine başlamadan önce kumaş etiketini dikkatlice okuyunuz. Kumaşın özelliğine göre bir temizlik uygulayınız.
  • Kullanacağınız deterjanın ren ağartıcı özellikte olmamasına özen gösteriniz. Deterjanı kullanmadan önce mutlaka çözünmüş olmasına dikkat ediniz.
  • Elektrik süpürgesi ile süpürmeden silme işlemine başlamayınız. Aksi halde üzerindeki toz ve kalıntıların içine işlemesine hatta daha geniş alana yayılmasına neden olacaktır.
  • Temizlik sırasında veya sonrasında kuruduğundan emin olmadığınız kumaş kaplı mobilyalarınızın üzerine gazete veya koyu renkli çarşaf ve battaniye gibi eşyaları koymaktan kaçınınız. Aksi halde mürekkep akabilir veya renkler birbirine bulaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir