Sağlık

KORONADAN KORUNMANIN 10 ALTIN KURALI

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini artırırken ülkemizde de vaka ve ölüm oranı ile endişe ve paniğe neden oldu. Salgının büyümesini engellemek için insanlara yetkililer tarafından sürekli evde kalmaları yönünde uyarılar yapılıyor. Bu süreci sağlıklı şekilde geçirebilmek, gerekli önlemleri alarak virüsten korunmak konusunda yetkililerin birtakım önerileri bulunuyor. Kendinizi korumak için nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Koronavirüs Salgınından Korunmanın Altın Kuralları

Virüs salgınından korunmanın en önemli kuralı kişisel hijyene dikkat etmek olarak biliniyor. Gün içerisinde dokunduğunuz yüzeyler, biriken mikroplar için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ellerinizi yıkarken en az 20 saniye ovarak yıkamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde tüm virüslerden ve mikroplardan arındırmanız mümkün olmayacaktır.

Sosyal izolasyonun önemli olduğu son dönemlerde mümkün olmadıkça insan temasına geçmemek gerekiyor. Geçişmesi gereken durumlarda ise en az 3 4 adımlık mesafe bırakılması gerekiyor.

Dışardan gelenler ve çalışmak zorunda kalanların günlük olarak giydikleri kıyafetleri tekrar giymemeleri ve geldikten sonra mutlaka 60 ile 90 derece arasında yıkanması gerekmektedir.

Öksürme, hapşırma gibi durumlar karşısında ağzınızı kapatmak ve partikülleri dışarı saçmamak için tek kullanımlık mendil kullanılmalı ve sonrasında bu mendil mutlaka çöpe atılmalıdır. Eğer tek kullanımlık mendiliniz yoksa bu süreç içerisinde dirseğinizin içini kullanmalısınız.

Ev içerisinde ailenizle birlikte kalıyorsanız kişisel eşyaların ortak kullanılmadığından emin olmalısınız. Özellikle sık sık kullanılan havlular kişisel olarak kullanılmalı mümkünse tek kullanımlık eşyalardan faydalanılmalı.

Soğuk algınlığı belirtileri yaşayan kişilerin bu süreçte kimseyle iletişime geçmemeleri gerekiyor. Bu noktada özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı bulunan kişilerle yakın temas kurmamak son derece önemli.

Ateş, kuru öksürük ve nefes almakta zorluk gibi şikayetler yaşayanlar için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları öneriliyor. Ancak bunu yaparken maske takmaları ve mümkün olduğunca kimseyle temasa geçmemeleri gerekiyor.

Evde kalanlar içinde virüs tehlikeli bulunduğu için kapı kolları, lavabolar ve sık kullanılan tüm yüzeylerin bol su ve deterjanla birlikte sık sık temizlenmesi öneriliyor.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması için sağlıklı ve dengeli beslenme son derece önemli. Bu süreç içerisinde vücuda faydalı olan, bol lifli, vitaminli ürünlerin tüketilmesi gerekiyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için uyku ve uyku kalitesi de son derece önemli görülüyor. Sağlıklı bir uyku için sadece yeterli süreye değil, beden sağlığına uyumlu bir yatak modeline de ihtiyaç duyuluyor. Doğru yatak seçimi ile birlikte bağışıklığınızı ve direncinizi artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir